אשה לאשה

פינת חמד

  • Facebook
  • Instagram

מאת: טל מוסקונה

צילום: עפרי יוסף אזולאי

אשהלוגו.png

ברחוב ארלוזורוב 118, בקומת הקרקע הידועה לשמצה בחיפה גם כמינוס 1, שוכן לו (או לה) אצלנו בשכונה ארגון אשה לאשה. באתר של "אשה לאשה" כתוב, כי היא הוקמה בשנת 1983 והיא ממשיכת דרכן של הנשים הפמיניסטיות בחיפה שהנהיגו את המאבק לזכויות הנשים בשנות השבעים. קהילת נשים הפועלת מתוך רצון לקיים הבנה ושותפות בין הנשים בישראל, ללא הבדל דת, לאום, עדה, העדפה מינית ומעמד כלכלי. "אשה לאשה" היא המרכז הפמיניסטי הוותיק ביותר בישראל ואחד הקולות המובילים במאבק למען זכויות נשים בארץ.

(מתוך האתר של אשה לאשה, "מי אנחנו?")

שאלתי את צמרת הרשקו, שהיא רכזת ארגון וקהילה ב"אשה לאשה", וגם מקדמת מאבקים פמיניסטים וחברתיים כמה וכמה שאלות כדי להכיר קצת יותר את המקום החשוב הזה ששוכן לנו בלב השכונה:

האם אישה לאישה פתוחה ומזמינה את כולן? ומה לגבי כולם? צמרת ענתה לי בלבביות ופתיחות הלב כי אשה לאשה פתוחה לכל מי שנושא שוויון מגדרי חשוב לו/לה.

במקום ישנה ספרייה וחדר ארכיון שאפשר להגיע ולעבוד בהם, הן נמצאות במקום בד"כ בין השעות 10:00 ל17:00 מידי יום, מלבד ימי ראשון. 

יש להן פרויקטים שונים (נשים ומדד הביטחון האישי, מאבק בזנות ובסחר בנשים, נשים וטכנולוגיות רפואיות ועוד ועוד ועוד). מידי פעם ישנן הרצאות וסדנאות המתרחשות במרכז וכן נפגשות שם קבוצות שונות (גם עבדתכן הנאמנה נפגשה שם מספר פעמים עם קבוצת נשים זקנות אשר הרימו יוזמה להקים מרחב משותף לנשים בכל הגילים, ובעוד איזו יוזמה לאיגוד נשים עובדות ברחבי העיר).

צמרת אמרה כי נשות "אישה" מאוד אוהבות לתמוך ביוזמות  פמיניסטיות של נשים ויכולות לאפשר פלטפורמה ליוזמות הללו. אז אם יש לכן מחשבה, רעיון, תהיה, רצון, חלום או סתם שאלה, מוזמנות לאישה וליצור קשר עם צמרת.

ולבסוף, שאלתי את צמרת: נגיד שאני רוצה סתם לבוא לשבת עם חברה במקום מאוד בטוח ומאפשר, אני יכולה פשוט לבוא ולשבת?

אז, צמרת ענתה: תמיד אפשר לקפוץ לקפה ולדבר על פמיניזם ואיך משנות את העולם 😊

ובכן, מוזמנות ומוזמנים ל"אישה לאישה" ארגון שאני מוצאת כי זהו כבוד גדול שביתו ממוקם בהדר היפה.

מטרותיו חשובות בעיני והמרחב שהוא מאפשר לחקר, שאילת שאלות, בניית ועיצוב מציאות וסתם לחברותא נעימה – מהווים חתיכת פינת חמד לחודש מרץ בסימן יום האישה הבינ"ל.

1/11

אישה לאישה

ארלוזורוב 118, חיפה.

שעות פתיחה:

ב'-ה' 10:00 ל17:00